Dünya’nın En İyi Keskin Nişancısı

Dünya, kurulduğu günden itibaren içinde birçok savaş barındırmıştır. İlkel zamanlar bu iş sopalarla ve taşlarla oldu. Çağ ilerledikçe, kişilerin akıllarına yeni yeni fikirler geldikçe bu konu üzerinde de gelişim başladı. Orta Çağ’a gelindiğinde toplar baş göstermeye başladı. Yakın geçmişimizde de tüfekler ve tabancalar yeni yeni icat edilmişti. Simo Hayha ise Dünya’nın gelmiş geçmiş en iyi keskin nişancısı ünvanını hala korumaktadır. Peki Kimdir bu adam ? Nerede kiminle savaştı ?

Aslında bir çiftçi olan Simo Hayha, 1939-1940 tarihleri arasında Finlandiya’yı işgal eden Rusya’ya karşı savaşmıştır. “Beyaz Ölüm” lakabını ise Kızıl Ordu takmıştır.Elinde bir adet 28 model “Mosin Nagant” tüfeği olmasına rağmen 9 ayda tam 700 küsür Rus askerini öldürmüştür.

Hayranlık uyandıran kısım ise kaç kişi öldürdüğü değil o dönemde bunu nasıl başardığıdır. Ruslar, ülkesine saldırdığında sadece bir çiftçiydi. Ve 1 yıllık zorunlu askerlik dışında pekte bir deneyimi yoktu. İşgal sırasında ülkesine nasıl yardım edeceğini düşünürken aklına bir fikir geldi ve Eski emektar tüfeğiyle ormanda bekleyip gelen geçen Rus askerlerini vurmayı planladı.

-40 derecede en ateşli çatışmalar yapması güzel bir fikir olabilirdi.En sevdiği pusu noktası içi boş ağaç kütükleriymiş. İçlerinde saatlerce o şekil hedeflerini beklermiş. Ruslar, düzinelerce askerinin ormanda Tarzan misali garip bir şekilde vurulmasını görünce ister istemez korkmuşlardır.

Beyaz Ölüm‘ün temizlenmesi gerektiğini düşünen Ruslar bir özel kuvvet kurarak bu pürüzün ortadan kaldırılmasını isterler. Fakat düşünmedikleri birşey oldu. O da bu özel kuvvetlerin de o ormanda ölmeleriydi. Bu durum üzerine Anti-Sniper grubu oluşturuldu. Bu özel grubu da başarıyla temizleyen Simo, kendi tüfeğiyle 542 babasında yadigâr SMG ile de 150 civarında asker öldürmüştür. Toplam da ise 700 küsür civarında can aldığı tahmin edilmektedir.

Sonunda birisi Simo Hayha’yı suratından vurmayı başarır ama bu adam şans eseri hayatta kalır. 1905 doğumlu Hayha, 2002 yılında vefat etmiştir. Simo Hayha’nın hayatından esinlenerek filmler çekilmiş ve kitaplar da yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rekorlar Kitabına Girmiş 7 Farklı İnsan

Çiftlik Bank İle İlgili Görüşlerim